Aka je správna technika dýchania?
Všetci sa v priemere nadýchneme 20 000-krát za deň. Väčšinu času je toto každodenné dýchanie prirodzenou a podvedomou činnosťou. Avšak tento "prirodzený" štýl dýchania bude pri plávaní nedostatočný a výrazne obmedzí vzdialenosť a rýchlosť, ktorú môžete dosiahnuť. Profi plavci si rozvíjajú kontrolu nad dýchaním ako neoddeliteľnú súčasť techniky plávania. Vysvetlime si teda niektoré základné veci týkajúce sa dýchania, ktoré by ste sa mali naučiť, pokiaľ chcete plávať správne.
Správne dýchanie
Pri plávaní je základnou a nevyhnutou požiadavkou dýchanie, ktoré má výrazný vplyv na zdravie. Dýchanie pri plávaní má svoj dychovo-pohybový vzorec a skladá sa z niekoľkých neoddeliteľných fáz. Fázy správneho dýchania mimo plávania sú:
- vdych nosom so zatvorenými ústami,
- dychová pauza na konci každého vdychu,
- výdych ústami,
- výdychová pauza na konci výdychu.Vzorec dýchania pri plávaní
Vzorec dýchania sa pri plávaní môže líšiť, nakoľko je úzko previazaný s prácou, pohybom horných končatín, ktoré sa pri plávaní zapájajú. Na základe toho dochádza ku zmene vzorca a jednotlivé fázy sú mierne odlišnejsšie. Fázy dychové vzorca pri plávaní by sme mohli zadefinovať nasledovne:
- Vdych len ústami,
- Pri ponorení tváre do vody aktívny výdych nosom,
- Častokrát, ale nie vždy zadržanie dychu,
- Na záver spolu s dotlačením záberov dynamický výdych nosom aj ústami.INHALÁCIA
Dýchanie a je úzko prepojené s pohybovým systémom pri plávaní, čo si málokto v dnešnej dobe uvedomuje. Jednotlivé svaly ako sú chrbtové svaly, bránica a brušné svaly úzko spolupracujú pri dýchaní. Následne dochádza k tomu že, svaly hrudníka sa zúčastňujú pri dýchaní a niektoré spolupracujú so svalmi horných končatín. Dýchanie ovplyňuje pohyb chrbtice nakoľko je vedecky preukázaný úzky vzťah medzi chrbticou, hrudníkom a dýchaním. Pravidlo patrí aj naopak, dýchacie pohyby výrazne pomáhajú a ovplyvňujú pohyblivosť a dynamiku chrbtice.Dýchanie ako liečebný proces
Vzťah, ktorý sme vám vyššie vysvetlili sa využíva aj v liečebných pohybových programoch jednotlivých stredísk na Slovensku. Dynamický charakter dýchania v plávaní, ktorý sa vyžaduje pri pohybovej činnosti a ide o tzv. aktívne dýchanie je výrazne využívaný a odporúčaný lekármi pre pacientov s alergickými ochoreniami horných dýchacích ciest ako aj poruchami pohybového systému.
Plávanie je jedinečný šport a v spočíva v jeho možnosti realizácie v akomkoľvek veku aj v prípade, že iné pohybové aktivity nie sú odporúčané. Plávanie je preto považované za pohybovú aktivitu, ktorá má najnižšie riziko úrazov.
A ako jednoducho a správne plávať?To Vám prinášame v našom článku o výbere vhodného plaveckého trénera https://www.sportinstitute.sk/chcete-sa-zdokonalit-v-plavani-vyberte-si-dobreho-plaveckeho-trenera